YSK Nüfusa Göre İllerin Çıkaracağı Milletvekili Sayılarını Belirledi; İşte Kırıkkale’nin Milletvekili Sayısı
Gündem 71 Editörü • 27 Mart 2021 12:56
YSK Nüfusa Göre İllerin Çıkaracağı Milletvekili Sayılarını Belirledi; İşte Kırıkkale’nin Milletvekili Sayısı

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararla, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısı ilan edildi.

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’na göre, seçim çevreleri ve çıkaracağı milletvekili sayısı YSK tarafından, genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç altı ay içinde ilan edilmesi gerekiyor.

KIRIKKALE’NİN MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİŞMEDİ

YSK kararına göre; geçen yıla göre nüfusu 4 bin 300 kişi azalan Kırıkkale’nin milletvekili sayısı değişmeyerek 3 milletvekili olarak kaldı. Geçen yıla göre nüfusu 56 bin 725 kişi azalan İstanbul’un milletvekili sayısı 98’den 97’ye düşürülürken, milletvekili sayısı azalan diğer bir il ise Bayburt oldu. Bayburt’un milletvekili sayısı da 2’den 1’e düştü. Mersin’in milletvekili sayısı 12’den 13’e, Tunceli’nin milletvekili sayısı ise 1’den 2’ye yükseldi. Ankara, İzmir, Bursa gibi illerin milletvekili sayısında ise değişim olmadı. Milletvekili seçiminde İstanbul 97, Ankara 36, İzmir 28, Bursa 20, Antalya 17, Adana 15 ve Konya 15 milletvekili çıkarabilecek.

ysk-yeni-milletvekili-sayisi-01 YSK Nüfusa Göre İllerin Çıkaracağı Milletvekili Sayılarını Belirledi; İşte Kırıkkale'nin Milletvekili Sayısı

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!