Zehirli Sarıkız Örümceği Yine Ortaya Çıktı
Gündem 71 Editörü • 5 Temmuz 2020 16:47
Zehirli Sarıkız Örümceği Yine Ortaya Çıktı
Kırıkkale Haber

Keskin’de havaların ısınmasıyla birlikte geçtiğimiz senelerde de ortaya çıkan zehirli Sarıkız örümceği vatandaşları tedirgin etti.

Keskin’e bağlı Danacıobası köyünde bulunan evinin önünde Sarıkız örümceklerini gören H.Ç durumdan tedirgin oldu. Örümcekleri öldürerek fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı. Sarı kız böceği ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika’ da Namibya’ da bulunmaktadır.

Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Örümcek yerden yaklaşık 1 metre yukarı zıplıyor ve ısıya duyarlı hareket ediyor. Diğer örümcekler insandan kaçarken bu direkt ısırmak için insanların üzerine üzerine geliyor. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!