Instagram Hesap Çalma Nasıl Yapılır? Instagram Hesabı Ele Geçirme
Gündem 71 Editörü • 28 Şubat 2021 17:28
Instagram Hesap Çalma Nasıl Yapılır? Instagram Hesabı Ele Geçirme

Instagram kullanıcıları arasında popüler olan instagram hesap çalma işlemi nasıl yapılır bu haber içeriğinde öğrenerek hesabınızı korumaya alabilirsiniz.

Instagram Nedir ve Hesap Çalma İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Instagram, kullanıcıların resim ve videoları paylaşmasına olanak tanıyan, yakın zamanda oluşturulmuş bir sosyal medya sitesidir. Başlangıçta Kevin Systrom ve Mike Krieger’in ortaklığında oluşturulmuş ve 2010’da resmi olarak piyasaya sürülmüştür. Artan popülaritesi ile 2012’de Android’e ve 2016’da Windows’a gelmeden önce ilk olarak iOS uygulaması ile gün yüzüne çıkan Instagram geçen yıl, Facebook tarafından satın alındıktan sadece beş yıl sonra 800 milyon kullanıcıya sahip olduğunu bildirdi.

Genellikle faydalı ve popüler bir sosyal medya uygulaması olarak kabul edilmekle birlikte, yazılım çeşitli nedenlerle eleştirmenler tarafından hedef alındı.

instagram-hesap-calma-nasil-yapilir-haber-02 Instagram Hesap Çalma Nasıl Yapılır? Instagram Hesabı Ele Geçirme

Birçok Instagram kullanıcısı uygulamada açık olduğundan şüpheleniyor ve hesap çalma işleminin Instagram da kolaylıkla yapılabildiğinden şüpheleniyor. Aslında sanıldığı kadar kolay olmayan Instagram hesap çalma işlemi cihazınıza izniniz olmayan 3. parti uygulamalar ile yapılabilmesi mümkün oluyor.

Bu olay mobil cihaz platformu Android üzerinde daha da kolay gerçekleştiği biliniyor. Android platformu iOS vb. diğer mobil platformlara oranla açık kaynak kodlu olduğu için milyarlarca kullanıcı tarafında uygulama geliştirilmesi mümkün olduğu için bünyesinde güvenli olmayan uygulamalarda barındırabiliyor. İşte bu güvenli olmayan uygulamalar sayesinde Instagram hesabı ele geçirme işlemi ve diğer hesap çalma işlemleri sizin haberiniz olmadan gerçekleşebiliyor.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Kapatırım?

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram hesabım çalındı nasıl kapatırım ya da nasıl geri alırım gibi sorular kullanıcılar arasında oldukça yoğun olarak soruluyor.

Bir instagram hesabının çalınması durumunda aşağıdaki işlem sırasını takip ederek Instagram web sitesi üzerindeki adımları sırasıyla gerçekleştirebilir çalınan instagram hesabınızı geri alabilirsiniz;

  • Instagram uygulamasını açın, muhtemelen hesabınız hacklendiği (çalındığı) için giriş sayfası gelecektir karşınıza. 
  • Giriş sayfasında, “Şifremi unuttum” seçeneğine basıyoruz.
  • Karşımıza gelen ekranda,  Hesabına Eriş -> “Kullanıcı adı veya E-Posta kullan” seçeneğine basın.
  • Muhtemelen kullanıcı adınız değiştirilmiştir, yine de eski kullanıcı adınızı veya eski e-mail adresinizi girin ve sağ üst köşeden “sağ ok” tuşuna basın. 
  • Eğer hesabınızı bulamadık gibi bir ibareyle karşılaşırsanız, kurnazlık yapacağız. Hesabınızın çalındıktan hemen sonra, sizi takip ettiğini bildiğiniz arkadaşlarınıza hemen mesaj atın, kullanıcı adınız değiştirilmiş olsa da arkadaşlarınız sizi takip ediyor olduğu için (Takip ettiklerim) kısmında profilinizin kullanıcı adı değişmiş halini göreceklerdir. Değiştirilmiş yeni kullanıcı adınızı bulduğunuzda, bir üst maddedeki kullanıcı adı veya e-posta kısmına bulduğunuz kullanıcı adını girin ve yine “sağ ok” diyip devam edin.
  • Hesap bulunduğunda size mevcut seçenekleri sunacaktır.
  • Eğer seçeneklerden hiç birine erişiminiz yoksa, aşağıda yer alan “Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” kısmına basalım. 
  • Bu kısımda, Instagram siz olduğunuzu teyit etmek için bazı bilgiler soracaktır. Doğru şekilde doldurun. (BKNZ: Resimler, aşağıda.)
  • Doldurduktan sonra formu gönderin ve cevap beklemeye başlayın. Tahmini olarak 1-2 gün içinde en geç dönüş alacaksınız ve kayıt olduğunuz e-posta adresine şifre sıfırlama bağlantısı gönderilecektir.

Instagram Hesabım Güvende Mi? Nasıl Güvene Alabilirim?

Instagram hesabınızın çalınmaya yada hackleme olayına karşı güvene almak en etkili çözüm olacaktır. İlk olarak instagram hesap güvenliği için en önemlisi ücretsiz takipçi vb. beğeni sitelerine hesaplarınızı bağlayarak tüm bilgilerinizi karşı taraftaki kişilere vermemelisiniz.

Bir diğer yöntem ise Instagram’ın bir özelliği olan “Two Factor Authentication” yani İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasıdır. Bu yöntem ile Instagram hesabınıza her girişte SMS alırsınız. Yani bir nevi banka hesabınıza giriyor gibi düşünün, banka hesabınıza her giriş denemesinde cihazınıza sms ile onay alınır. Bu yöntem de benzer bir yöntem olmakla birlikte en güvenli yöntemlerden birisidir.

Sonuç

Instagram hesap çalma işlemi söylendiği kadar kolay bir işlem değildir. Bunu öğrendiğinizi umuyorum. Ayrıca hesabınızın güvenliği için daha önce kullanmadığınız hiç bir uygulamayı mobil cihazınıza yüklemeyerek ve ayrıca ücretsiz takipçi ve beğeni siteleri ile birlikte 3.parti güvenilmeyen uygulamalar ve web siteleri ile hesabınıza giriş yapmamaya özen gösterin. Instagram hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız mutlaka ve mutlaka kimseye inanmayın Instagram destek ekibi ile resmi Instagram web sitesi olan (https://www.instagram.com/) iletişim kurarak hesabınızı geri almayı deneyin.

Dilerseniz bir diğer Teknoloji kategorisi içeriğimiz olan instagram şifre kırma nasıl yapılır içeriğine göz atabilirsiniz.

Gündem 71 Teknoloji