Kırıkkale’de Barajlara 183 Bin Balık Yavrusu Bırakıldı
Gündem 71 Editörü • 8 Eylül 2023 16:45
Kırıkkale’de Barajlara 183 Bin Balık Yavrusu Bırakıldı

Kırıkkale’de barajlara 183 bin adet balık yavrusu bırakıldı.

Konu ile ilgili Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürütüyoruz.

Proje kapsamında, İl Müdürlüğümüz ekiplerince Bakanlığımıza bağlı Bolu/Gölköy Su Ürünleri Üretim istasyonundan getirilen Anadolu’muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan sazan balığı yavruları 24.08.2023 tarihinde İlimiz sınırları içinde bulunan Kapulukaya ve Sulakyurt baraj göllerine 183.000 (yüzseksenüçbin) adet bırakılarak balıklandırma çalışması yapılmıştır.

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı yasaklarına uyulması ve balıkların en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.

Yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir.

Balıklandırılan sahalar İl Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce periyodik olarak kontrol edilecek , usulsüz avcılık yapanlara 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna ve ilgililerine önemle duyurulur.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!