Kırıkkale’de Kazı Çalışmalarında; 3 Bin Yıllık Tablet Bulundu
Gündem 71 Editörü • 25 Haziran 2024 18:21
Kırıkkale’de Kazı Çalışmalarında; 3 Bin Yıllık Tablet Bulundu

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde, Hitit İmparatorluğu’ndan kalma 3 bin yıllık bir tablet keşfedildi.

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde yer alan Büklükale kazı alanında, Hitit İmparatorluğu’na ait 3 bin 300 yıllık bir çivi yazılı kil tablet bulundu. Bu önemli keşif, Hitit kraliyet ailesinin dini törenlerini ve Arzava kralı Tarhuntarado’nun ismini içermesiyle tarihin karanlık sayfalarına ışık tutuyor.

Kazı çalışmaları, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura liderliğinde 15 yıldır devam ediyor. “Aşağı şehir” ve “Yukarı şehir” olmak üzere iki arkeolojik alandan oluşan Büklükale kazı alanında, binlerce yıllık tarihin izleri gün yüzüne çıkarılıyor. Son bulunan tablet, Hititçe ve Hurrice yazılmış olup, Hitit kraliyet ailesinin dini törenlerini detaylı bir şekilde anlatıyor.

Hititler’in Stratejik Şehri: Büklükale

Tablette, Hitit İmparatorluğu’nun felaketle sonuçlanan bir yabancı istilasından da bahsediliyor. Ayrıca, Arzava kralı Tarhuntarado’nun isminin geçmesi dikkat çekiyor. Bu isim, daha önce Mısır’ın Amarna şehrinde bulunan tabletlerde de tespit edilmişti. Büklükale kazı alanında yapılan bu keşif, bölgenin Hitit İmparatorluğu’nun stratejik öneme sahip bir şehir olduğunu gösteriyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Neslihan Aktaş’tan Ziyaret

Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Neslihan Aktaş, Aşık Höyük kazı alanını ziyaret ederek kazı başkanı Arkeolog Kimiyoshi Matsumura’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Aktaş, bu tür keşiflerin Kırıkkale ve Türkiye’nin tarihine büyük katkı sağladığını belirtti.

Bu önemli keşif, tarihin karanlık sayfalarını aydınlatmaya devam ederken, Hitit İmparatorluğu’na dair yeni bilgiler sunuyor.

kirikkale-3-bin-yillik-tablet-bulundu-2 Kırıkkale'de Kazı Çalışmalarında; 3 Bin Yıllık Tablet Bulundu
kirikkale-3-bin-yillik-tablet-bulundu-5 Kırıkkale'de Kazı Çalışmalarında; 3 Bin Yıllık Tablet Bulundu
kirikkale-3-bin-yillik-tablet-bulundu-3 Kırıkkale'de Kazı Çalışmalarında; 3 Bin Yıllık Tablet Bulundu
kirikkale-3-bin-yillik-tablet-bulundu-4 Kırıkkale'de Kazı Çalışmalarında; 3 Bin Yıllık Tablet Bulundu

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!