Kırıkkale’de Sularda Av Yasağı Başladı
Gündem 71 Editörü • 14 Mart 2023 23:45
Kırıkkale’de Sularda Av Yasağı Başladı

Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sularda av yasağının başladığı bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamada, “İlimiz sınırları içerisinde bulunan iç sularımızda 15 Mart- 15 Haziran 2023 tarihleri arasını kapsayan sazangiller av yasağına ait zaman yasakları aşağıda belirtilmiştir. Av yasağı süresince yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun avlanması, satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaktır. Av yasaklarına uyulması sürdürülebilir su ürünleri avcılığı için büyük önem arz etmektedir. Sazan, yayın, kadife vb. balıklarının üreme dönemine girdiği bu dönemde avcılık yapılması gelecek yıllarda popülasyonda önemli ölçüde azalmaya sebebiyet verebilir.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan av yasaklarına uyulması gerektiği belirtilen açıklamada, yasaklara uymayanların İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilçe teşkilatlarına ve 112 Acil Çağrı Merkezine yapılabileceği hatırlatıldı.

Açıklamada ayrıca uygulanacak cezalarla ilgili olarak ise, “Yasaklanan su ürünlerini satan, nakledenlere 16.561 TL, amatör balıkçılık kurallarını düzenleyen tebliğ kurallarına aykırı olarak avcılık yapan kişilere 1.654 TL ve yapılan denetimler esnasında balık avcılığı yapan kişinin bu faaliyetini ticari olarak yaptığı tespit edilirse 5.628 TL. idari para cezası uygulanarak avlanma vasıtaları ile su ürünlerine el konulur.” denildi.

kirikkale-sular-av-yasagi Kırıkkale'de Sularda Av Yasağı Başladı

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!