TL İşareti Nasıl Yapılır?
Gündem 71 Editörü • 9 Aralık 2020 00:54
TL İşareti Nasıl Yapılır?

TL işareti 1 Mart 2012 tarihinde kabul edilerek Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kullanılan resmi para birimi olarak Türk Lirası sembolü olmuştur. TL işaret bilgisayar ve mobil cihazlar ile nasıl yapılır?

Bu işareti lirayı temsil etmektedir. Türk Lirası, Türkiye’de ve Kıbrıs’ın Türk kesiminde kullanılan resmi para birimidir. Türkiye, yeni Türk Lirası işareti için bir tasarım seçmek ve dünya çapında prestij ve tanınırlığı artırmak amacıyla yarışmalar düzenledi.

Doğru tasarımı seçip bazı değişiklikleri uyguladıktan sonra, lira ve ekonominin iki önemli özelliği olan güven ve sürekli yükselen değer olan bu sembolü ortaya çıkardılar. Çapa, Türkiye ekonomisinin güvenli olduğu izlenimini veriyor ve iki paralel çizgi, sürekli yükselen değerin sembolleri.

Aşağı kaydırarak TL simgesi yapımı adım adım olarak öğrenin.

TL İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

tl-isareti-nasil-yapilir-1 TL İşareti Nasıl Yapılır?
  • Windows işletim sistemli bir bilgisayar üzerinde TL simgesi yapımı için [Alt Gr] + [T] aynı anda basılı tutarak kolayca TL işaret (₺) yapabilirsiniz.
  • Mac OS X işletim sistemli bilgisayarınızda TL işaret yapmak için sırasıyla [alt optinion] + [T] tuşlarına basılı tutarak TL simgesi yapabilirsiniz.
  • Mobil Cihazlarda TL simgesi yapmak için mobil cihazlar veya tabletler üzerinde bulunan klavye üzerinden semboller penceresi üzerinden TL (₺) simgesi üzerine dokunmanız yeterli olacaktır.

TL İşareti Kopyala

 )  Yan tarafta parantez içerisindeki TL simgesi işaretini kopyalayarak istediğiniz dosya, web sitesi vb. yerlerde kullanabilirsiniz.

TL İşareti PNG

Aşağıda bulunan TL simgesi cihazlarınıza indirerek png resim ile arkası şeffaf olarak diğer resimlerin üzerinde basitçe gösterebilirsiniz.

tl-isareti-png TL İşareti Nasıl Yapılır?

SSS

TL İşareti Klavye Üzerinde Nasıl Yapılır?

TL İşaret word yada diğer programlar üzerinde işletim sistemlerine bağlı olarak kısayol tuşları ile kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

TL İşaret Nereye Konur?

TL İşaret parasal tutarların solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılır.

TL İşareti Kopyala

Haber içeriğinde bulunan parantez içerisinde bulunan TL İşaret kopyalayarak istediğiniz yerde kolayca kullanabilirsiniz.

Sonuç

Haber içeriğinde anlatılan yöntemler ile TL işareti yada bir diğer adıyla TL simgesinin nasıl yapıldığını öğrendiniz. Şimdi isterseniz bir diğer haber içeriği olan kare işareti nasıl yapılır adlı haber içeriğimize göz atabilirsiniz.

Gündem 71 Teknoloji