Ali Yerlikaya Kimdir? İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Nereli, Kaç Yaşında?
Gündem 71 Editörü • 3 Haziran 2023 23:45
Ali Yerlikaya Kimdir? İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Nereli, Kaç Yaşında?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabine de yeni İçişleri Bakanı olarak görevlendirilen Ali Yerlikaya kimdir, nerelidir?

Ali Yerlikaya, Türk bürokrat ve siyasetçi olarak bilinir. 10 Mayıs 1968 tarihinde Kars’ta doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuş ve ardından Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır.

Ali Yerlikaya’nın bürokratik kariyeri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde başlamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde farklı görevlerde bulunmuş ve birçok önemli projenin yönetiminde yer almıştır. 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak atanmıştır.

2017 yılında Ali Yerlikaya, İstanbul Valisi olarak atandı. İstanbul’un en üst düzey yöneticisi olarak, kentin yönetimi, kamu hizmetleri ve gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamıştır. İstanbul’un altyapı projeleri, ulaşım, çevre düzenlemesi, güvenlik ve kentsel dönüşüm gibi birçok konuda çalışmalar yürütmüştür.

Ali Yerlikaya, İstanbul’daki önemli projelerin hayata geçirilmesi ve kentin çeşitli sorunlarının çözülmesi konusunda liderlik etmiştir. Aynı zamanda kentin tarihî ve kültürel mirasının korunması ve turizmin geliştirilmesi gibi konularda da çalışmalar yapmıştır.

Siyasi kariyerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) çatısı altında devam eden Ali Yerlikaya, İstanbul Valisi olarak görev yaparken AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak da gösterilmiştir. 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş ve bu görevi 2021 yılına kadar sürdürmüştür.

Ali Yerlikaya, bürokratik deneyimi ve siyasi kariyeriyle tanınan bir isimdir. İstanbul’un yönetimi ve gelişimi üzerinde önemli çalışmalara imza atmış ve kentin çeşitli sorunlarının çözümüne katkıda bulunmuştur.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!