Fahrettin Koca Kimdir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Nereli, Kaç Yaşında?
Gündem 71 Editörü • 3 Haziran 2023 23:59
Fahrettin Koca Kimdir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Nereli, Kaç Yaşında?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabine de yeni Sağlık Bakanı olarak yeniden görevlendirilen Fahrettin Koca kimdir, nerelidir?

Fahrettin Koca, Türk hekim ve siyasetçi olarak bilinir. 1965 yılında Kocaeli’nin Pınarhisar ilçesinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra tıp doktoru olarak çalışmaya başlamıştır. İleri derecede İngilizce bilmektedir.

Fahrettin Koca, uzun yıllar boyunca sağlık sektöründe çeşitli görevlerde bulunmuştur. İstanbul’da çeşitli hastanelerde doktor ve yönetici olarak çalışmıştır. Daha sonra İstanbul Tabip Odası başkanlığı görevini üstlenmiş ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi olmuştur.

Siyasi kariyerine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) çatısı altında adım atan Koca, 2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevi sırasında Türkiye’nin sağlık politikalarını yönlendirmiş ve sağlık sektöründeki gelişmeleri takip etmiştir.

Fahrettin Koca, COVID-19 salgını sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Salgınla mücadelede liderlik etmiş, halkın bilgilendirilmesi ve sağlık altyapısının güçlendirilmesi için çeşitli adımlar atmıştır. Ayrıca aşı temini ve uygulaması konusunda da çalışmalar yapmıştır.

Koca, sağlık sektöründeki deneyimi ve uzmanlığıyla tanınan bir isimdir. Türkiye’nin sağlık politikalarının belirlenmesi ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi konularında önemli çalışmalara imza atmıştır. Aynı zamanda sağlık alanındaki uluslararası işbirliklerini ve projeleri desteklemiştir.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!