Mahinur Özdemir Göktaş Kimdir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş Nereli?
Gündem 71 Editörü • 3 Haziran 2023 22:53
Mahinur Özdemir Göktaş Kimdir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş Nereli?
Kırıkkale Haber

Mahinur Özdemir Göktaş Türk asıllı Belçikalı siyasetçidir, Brüksel meclisinde milletvekilği ve Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliği görevlerinde bulunmuştur. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanıdır.

Konya ve Emirdağ asıllı göçmen bir Türk ailesinin Belçika’daki üçüncü nesil fertlerindendir. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümünde Lisans, Kamu Yönetimi alanında da Master yaptı.

Evli ve 2 çocuk annesidir. Ana dilleri Türkçe ve Fransızca’nın yanı sıra ileri düzeyde Felemenkçe, İngilizce konuşmaktadır ve Latince bilmektedir.

mahinur-ozdemir-bektas-aile-ve-sosyal-politikalar-bakani-kimdir Mahinur Özdemir Göktaş Kimdir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş Nereli?

24 Haziran 2009 tarihinde Frankofon kesimden, Hristiyan Demokrat çizgideki CDH’den Brüksel Meclisi’ne seçildi. Böylece Avrupa’da ve Belçika’da vekil seçilen ilk başörtülü oldu. Seçilmesinin ardından, başörtüsü yüzünden eleştiriler aldı ve çalışmasının zor olacağı iddia edildi. 2015 yılında Ermeni Kırımı’nı soykırım olarak tanımlamayı reddetmesi nedeniyle partisinden ihraç edilmiş ve siyasete bağımsız milletvekili olarak devam etmiştir. 12 Eylül 2019 tarihinde açıklanan “Büyükelçi ve daimi temsilci atamaları” ile Cezayir Büyükelçisi olarak atandı. Türkiye’nin Kuzey Afrika’ya atadığı ilk kadın büyükelçidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Haziran 2023 tarihinde açıkladığı bakanlar kurulu listesinde yer alarak yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı oldu.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!