Numan Kurtulmuş Kimdir? TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Nerelidir?
Gündem 71 Editörü • 7 Haziran 2023 21:02
Numan Kurtulmuş Kimdir? TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Nerelidir?

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, yeni TBMM Başkanı seçilen Numan Kurtulmuş kimdir, nerelidir?

Numan Kurtulmuş, Türk siyasetçi, akademisyen ve gazetecidir. 1959 yılında Düzce’de doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuş ve aynı üniversitede doktora yapmıştır.

Kurtulmuş siyasi kariyerine Refah Partisi’nde başlamıştır. 1995 yılında Refah Partisi’nin kurucusu Necmettin Erbakan’ın başbakan olduğu hükümette devlet bakanı olarak görev almıştır. 1998 yılında Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından Fazilet Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Ancak Fazilet Partisi de kapatıldıktan sonra siyasi hayatına Saadet Partisi’nde devam etti.

Numan Kurtulmuş, 2012 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) katıldı. AKP’nin genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekili olarak görev yaptı. Ayrıca 2014-2016 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Kurtulmuş, siyasi kariyerinin yanı sıra akademik ve medya alanlarında da faaliyet göstermiştir. İslam Araştırmaları Merkezi’nin (İSAM) kurucusu ve başkanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca çeşitli televizyon kanallarında program sunuculuğu yapmıştır.

Türk siyasetinde uzun yıllar boyunca aktif olarak yer alan Numan Kurtulmuş, politik ve kültürel konularda çeşitli çalışmalara imza atmıştır. İslami değerleri temel alan bir siyasi duruş sergilemiş ve Türkiye’nin iç ve dış politikalarında etkili bir isim olmuştur.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!