Ömer Bolat Kimdir? Ticaret Bakanı Ömer Bolat Nereli, Kaç Yaşında?
Gündem 71 Editörü • 4 Haziran 2023 00:10
Ömer Bolat Kimdir? Ticaret Bakanı Ömer Bolat Nereli, Kaç Yaşında?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabine de yeni Ticaret Bakanı olarak görevlendirilen Ömer Bolat kimdir, nerelidir?

Doç. Dr. Ömer Bolat 30 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk-orta-ticaret lisesi tahsilini İstanbul’da yaptı. Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi, Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı. Ayrıca Almanya-Kiel Üniversitesi, Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün yüksek lisans düzeyindeki uluslararası ekonomi ve işletme programından mezun oldu. Yurda dönüşünde Marmara Üniversitesi, Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktora diplomasını 30 Ocak 1989’da aldı. Askerlik görevini 1989 yılı içinde Gölcük’te yaptı. 2547 sayılı YÖK Kanunu’nun ilgili maddeleri ve Doçentlik hükümleri uyarınca girdiği doçentlik imtahanını başararak, Uluslararası İktisat alanında, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanlığı tarafından, Doçent unvan ve yetkisi verilmiştir.

İktisadi Kalkınma Vakfı’nda (İKV) 1981-1993 yılları arasında uzman-araştırmacı olarak çalışmasını müteakiben, 1993 yılında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği görevine başladı. MÜSİAD Yönetim Kurulu’ndaki on beş yıllık görev süresi içinde yedi yıl Genel Sekreter, dört yıl Genel Başkan Yardımcısı ve Nisan 2004-2008 yılları arasında dört yıl da MÜSİAD Genel Başkanı olarak görev yaptı. 19 Nisan 2008 tarihinde yapılan Genel Kurul’da MÜSİAD Genel Başkanlık görevini devretti.
Bunun yanında, 2006-2008 yılları arasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (TOBB-DEİK) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Mayıs 2000’den bu yana ALBAYRAK Holding A.Ş.’de Genel Koordinatör olarak iş hayatını sürdürmektedir.

30 Eylül 2012 tarihinde yapılan AK Parti 4. Olağan Kongresinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine seçildi. Halen birçok gönüllü teşekkülde gönüllü hizmet yapmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda seminer, kurs ve sempozyuma katıldı. 30 kadar rapor, kitap ve 110 civarında makalesi yayınlandı. Nisan 2007’de Küre Yayınları tarafından “Medeniyet İdeali” isimli kitabı yayınlandı. İngilizce ve Almanca bilen yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!